Znajdź nas na facebooku

Oświadczenie kibiców Stilonu Gorzów

Milicyjne represje – Kibice Wyklęci.

Kibic-patriota to dla gorzowskiej policji persona non grata. Po ostatnich wydarzeniach jesteśmy już tego pewni. 1 marca, podczas Marszu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” zauważyć można było wzmożony ruch sił policyjnych, zarówno tych umundurowanych, jak też sporą liczbę funkcjonariuszy w cywilu.

Policjanci filmowali oraz fotografowali jedynie wybrane osoby, którymi nieprzypadkowo byliśmy my – kibice Stilonu. W marszu wzięło udział kilkaset osób, lecz tylko kibice byli w kręgu zainteresowania mundurowych. Marsz przebiegał wzorowo, a nasze zachowanie zostało docenione i pochwalone przez organizatorów i zasłużonych uczestników marszu (w tym więźnia UB w czasach stalinowskich – Władysława Czyżewskiego). Jednak już następnego dnia policjanci zapukali do drzwi jednego z kibiców Stilonu. Wręczyli mu wezwanie na komendę, a następnie ukarali mandatem w wysokości 500 zł. Przesłuchiwany był aż przez 3 funkcjonariuszy policji i różnymi metodami nakłaniany do współpracy. Na próbę odmowy przyjęcia mandatu, funkcjonariusze odpowiedzieli groźbą rozprawy sądowej, której wyrok z góry orzeczono. Jest to jawne zastraszenie. Nie trzeba było długo czekać, aby policjanci odwiedzili kolejną osobę. Nie przyjęła ona mandatu, więc sprawa została skierowana do sądu. Wartym zaakcentowania jest fakt, że jedyny zarzut przedstawiany przez policjantów stanowiło nieumiejętne obchodzenie się z ogniem. Należy więc zadać sobie pytanie dotyczące zasadności braku interwencji straży pożarnej podczas uroczystości. A może zagrożenia nie było żadnego, lecz w całym zamieszaniu chodzi tylko i wyłącznie o nękanie PATRIOTÓW?

Standardem stają się prześladowania kibiców Stilonu, którzy biorą udział w różnego typu uroczystościach patriotycznych. W oparciu o powyższe przesłanki można jednoznacznie stwierdzić, że kibice są nękani za patriotyzm. Milicjanci, bo inaczej ich nazwać nie można, stosują różne metody, zaczynając od utrudniania brania udziału w uroczystościach przez np. celowe, żmudne spisywanie tylko wybranych osób, które reprezentują środowisko kibiców; poprzez wścibskie filmowanie kibiców i ich rodzin, w tym małych dzieci, a kończąc na wezwaniach do stawienia się na komendę i karanie mandatami lub wytyczanie spraw sądowych. Poniżej przedstawiamy tylko kilka wybranych przypadków z ostatnich lat:

– Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego: początkowo policjanci zabraniają wspólnego przejścia na miejsce obchodów pod groźbą zatrzymania za nielegalne zgromadzenie. Następnie filmują i fotografują uczestników, a po zakończonych obchodach wielu spośród nas zostaje zatrzymanych i spisanych.

– Podczas zorganizowanego wyjścia na film „Sierpniowe niebo-63 dni chwały” policjanci nie odpuścili nam nawet w kinie. Co więcej, pojechali za nami na cmentarz, gdzie udaliśmy się złożyć kwiaty przy pomniku Armii Krajowej. Niestety panowie z gorzowskiej kryminalnej nie udali się tam, aby oddać hołd polskim bohaterom, lecz żeby uzupełnić swoje zbiory zdjęć z naszymi twarzami.

– W drodze na obchody rocznicy wybuchu stanu wojennego, jeden z samochodów, którym jechaliśmy był śledzony, a następnie zatrzymany pod pretekstem kontroli, która była niezwykle dokładna. Miała ona na celu powstrzymanie kilku z nas przed dotarciem na obchody. Każdy z pasażerów był przeszukiwany, a auto sprawdzane dokładniej niż na stacji kontroli pojazdów.

– Na gorzowskim Marszu Niepodległości jedynie za kibicami Stilonu stali tajniacy, którzy prowokacyjnie nagrywali zebranych kibiców. Kryminalni nie stronili przy tym od mało stosownych komentarzy, które świadczyły jedynie o ich prowokacyjnych zamiarach.

– Szczytem działań milicjantów z Gorzowa było ich zachowanie 1 listopada (Wszystkich Świętych). Podczas naszej wizyty przy grobach naszych zmarłych przyjaciół, cały czas byliśmy filmowani i fotografowani przez gorzowskich kryminalnych, którzy bezczelnie chodzili za nami po całym cmentarzu. Nawet w taki dzień nie mogliśmy w spokoju i we własnym gronie uczcić pamięci o zmarłych braciach.

To tylko niektóre z działań gorzowskiej policji, które mają na celu zniechęcenie nas do propagowania patriotyzmu.

Nie trzeba być geniuszem, żeby zauważyć, iż za każdym razem, kiedy mamy pojawić się na patriotycznych uroczystościach siły i patrole policyjne są wzmożone, liczba tajniaków z roku na rok wzrasta. Co więcej, często policjanci w cywilu zachowują się prowokacyjne, a przede wszystkim w sposób niegodny pełnionej przez nich funkcji- funkcjonariusza publicznego. Podczas obchodów Powstania Warszawskiego chowają się za grobami lub w krzakach, a najbardziej rażącym i godzącym w patriotyczne wychowanie jest ich stosunek do hymnu państwowego, podczas którego nie raczyli nawet wstać z ławki i przyjąć odpowiednią postawę, co jest obowiązkiem każdego Polaka! Tajniacy często prowokują nas swoimi komentarzami, które w wielu przypadkach są chamskie i prostackie. Należy też zaznaczyć, że policjanci na obchodach pojawiają się tylko i wyłącznie w celu inwigilacji poszczególnych osób (kibiców), a nie po to, aby uczcić pamięć polskich bohaterów i godnie uczestniczyć w uroczystościach. Warte podkreślenia jest, że nie zdarzyło się jeszcze, aby na uroczystościach patriotycznych kibice Stilonu zachowywali się w sposób nieodpowiedni. Wręcz przeciwnie, za każdym razem nasza postawa jest budująca i godna naśladowania, co niejednokrotnie podkreślali organizatorzy, a także kombatanci lub pozostali uczestnicy oraz przedstawiciele mediów. Wielokrotnie można było usłyszeć, że to właśnie my nadaliśmy wydarzeniu podniosły charakter.

Zastanawiające jest, komu najbardziej przeszkadza pamięć o prawdziwych polskich bohaterach oraz patriotyzm młodych ludzi.

Na koniec chcemy przekazać, że bez względu na represje i nagonkę ze strony milicjantów, nie przestaniemy czcić pamięci polskich bohaterów, ponieważ patriotyczne wartości mamy wypisane w sercach, a Ojczyzna jest dla nas celem nadrzędnym. Biorąc przykład z Żołnierzy Niezłomnych, nie ulegniemy reżimowi władzy, która chce zniechęcić nas do postaw patriotycznych!

STILONOWCY – BASTION PRAWICY NA ZIEMI LUBUSKIEJ!

 

KTÓRE CZASOPISMO CZYTASZ?

View Results

Loading ... Loading ...